CONGRATULATIONS TO THE

WINNERS OF THE

2012 BUSINESS PLAN COMPETITION!




 

 

 

 

 

 Paul Merage School of Business colleagues and friends:


On Friday, April 27, the Final Presentations and Awards Ceremony for the 2012 Business Plan Competition at The Paul Merage School of Business was held at the UC Irvine Student Center.  During the finals, 14 Campus Wide Division and 6 Life Science Division semi-finalist teams competed for over $70,000 in awards.

As a result of the judging of each team’s business plan and investment presentation, the Competition Judges selected the following teams as the winners of the 2012 Business Plan Competition. 


Please join me in congratulating our winning teams (names in bold type denote Merage students):

 

1st Place, Campus Wide Division, $15,000 and $3,600 in kind from Tech Portal Calit2

Face2Face

Lisa Clibourn

Marissa Green

Nima Alipour

Christopher Viveiros

Angelo Oddo

Alex Danilychev

Jennifer Green

Coach: Alvin Viray

Face2Face

 

 

From left to right: Charlie Baecker, Christopher Viveiros, Nima Alipour, Lisa Clibourn, Alex Danilychev,

Marissa Green, Angelo Oddo, Alvin Viray, Rick So

 

2nd Place, Campus Wide Division, $7,500

Syndesis

Omid Akbari

Murtaza Masood

Raymond Raven

Coach: Ralph Stern

 

Syndesis Health

 

 

3rd Place, Campus Wide Division, $2,500 

BlueVortex

Sascha Calkins

Rick Bautista

Amy Min

Coach: Paul Donahue

BlueVortex

 

Best Concept Paper, Campus Wide Division

Deco4Life

Rachel Chen

Elsa Huang

Bryan Wang

Neil Gershgorn

 

Eric Meeks

Coach: Susan Ellis

Deco4Life

 

1st Place, Life Science Division, $15,000 and $6,000 in kind from Tech Portal Calit2

Archon Medical Technologies

Summer Ko

Derek Wong

Sohail Zahid

Daniel Peng

Stephen Van Kooten

 

Leslie Myint

Ang Andy Tu

Anvesh Annadanam

Luis Herrera

Haley Huang

Coach: Judy Stechert

Archon Medical Technologies

 

 

 From left to right: Charlie Baecker, Judy Stechert, Ang Andy Tu, Derek Wong, Summer Ko,

Steve Maylish, Rick So

 

 

2nd Place, Life Science Division, $7,500

Impetro Technologies

Farhad Daghighian

Max Akhterov

Venu Gundeti

Tameem Anwar

Ariel Beroukhim

Suraj Sumpath

Raj Parikh

Coach: Mike Mesenbrink

Impetro Technologies

 

3rd Place, Life Science Division, $2,500

CircuSonic Therapeutics

Parham Zarrini

Kevin Rooney

Jiawen Li

Arthur Che

Coach: Gary Sanders

CircuSonic Therapeutics

 

Best Concept Paper, Life Science Division

ValveStrong

S. Hamed Alavi

Yoon Kyung Kim

Ryan Mahoney

Coach: Stanton Rowe

ValveStrong

 

Vator.tv People’s Choice Award, $1,500

CrowdScholar

Darren Barone

James Peng

Daniel Yang

Coach: Kirsten Mangers

CrowdScholar

 

1st Place, Undergraduate Division, $2,500

StreamFair

Sundeep Gambhir

Shridhar Gupta

Oliver Moravcevic

Coach: Douglas Pennington

SteamFair

 

2nd Place, Undergraduate Division, $1,500

Spawnd

Rohan Venapusala

Ryan Reyes

Bellal Labanieh

Naren Sathiya

John Unyshek

Coach: Ash Kumar

Spawnd

 

3rd Place, Undergraduate Division, $1,000

CrowdScholar

Darren Barone

James Peng

Daniel Yang

Coach: Kirsten Mangers

CrowdScholar

 

Best Concept Paper, Undergraduate Division

StreamFair

Sundeep Gambhir

Shridhar Gupta

Oliver Moravcevic

Coach: Douglas Pennington

SteamFair

 

Fort Ashford InfoTech Innovation Award, $2,500

IMPower

Jennifer Tsau

Jonard Talamayan

Rena Yang

Sean Burke

Sumeet Rao

Maria S. Isidore

Coach: Demetri Andrikos

IMpower

 

UCI Environment Institute Clean Tech Award, $7,500

BlueVortex

Sascha Calkins

Rick Bautista

Amy Min

Coach: Paul Donahue

BlueVortex

 

Legal Venture Counsel, Inc. Award, $5,000 in kind

Spawnd

Rohan Venapusala

Ryan Reyes

Bellal Labanieh

Naren Sathiya

John Unyshek

Coach: Ash Kumar

Spawnd

 

California Dreamin’ Competition Award

Archon Medical Technologies

Summer Ko

Derek Wong

Sohail Zahid

Daniel Peng

Stephen Van Kooten

Leslie Myint

Ang Andy Tu

Anvesh Annadanam

Luis Herrera

Haley Huang

Coach: Judy Stechert

Archon Medical Technologies

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

l